Vesmírná agentura NASA

Hasičský tábor – III. běh

Je pondělí ráno, 24. 7. 2023, 9 hodin a před Základní školou Borovany stojí první účastníci letošního tábora. Ač si v té době ještě nemají pořádně co říci, oba tuší, že je čeká něco krásného. Postupně se objevují další dospělí, děti a jejich rodiče. Všichni cítí to napětí před odjezdem na místo, které všichni dobře známe. V 10 hodin je vyvolán poslední táborník, probíhá finální kontrola a může se vyrazit. Atmosféra v autobuse houstne s tím, jak se autobus blíží k táboru. Následuje konečná stanice a jde se na to! Po příchodu do tábora probíhá tradičně rozdělení do oddílů, zabydlování ve stanech, seznamování a dojídání svačin od maminek a tatínků. Po poledním klidu si všechny divize postupně připravují svůj název, pokřik a vlajku, které je budou reprezentovat na každém večerním brífinku. Tábor může začít! Z našeho tábora se pro letošek stala základna NASA. Děti jako vesmírní technici pod vedením dospělých důstojníků byli součástí probíhající mise ARTEMIS, která má navrátit člověka na Měsíc a zkoumat zdejší neznámou látku, která vykazuje vysoký energetický potenciál a mohla by v budoucnu nahradit fosilní paliva. Hned první den ve večerních hodinách celá základna s napětím sleduje start rakety přímo z řídícího centra.

Mise však nabírá nečekané obrátky, kdy raketa několik desítek vteřin po startu exploduje a základnu je nutné evakuovat. Hned další den začíná vyšetřování nehody a je zahájen výcvik nových vesmírných techniků. Potřebné znalosti si osvojují v oblasti chemické ochrany, radioprovozu, zdravovědy, topografie a nechybí také fyzická průprava. Další součástí přípravy nováčků byl výcvik na simulátoru přetížení. Zkoumáním materiálů z místa dopadu trosek byla vytipována přibližná lokace černé skříňky rakety. Potřebné části černé skříňky byly úspěšně nalezeny a technická divize mohla sestavit finální vyšetřovací zprávu. Nehoda byla způsobena chybou navigačního systému, který vyhodnotil, že raketa se již nachází mimo zemskou atmosféru a aktivoval ohřevné okruhy, které způsobily požár a explozi stroje. V tu chvíli jsme však již věděli, jak přístroje správně kalibrovat a start rakety ARTEMIS II mohl hladce proběhnout. Tentokrát se jednalo o noční start z vodní plochy a vše proběhlo v pořádku. Netrvalo dlouho a následující den se ředitel NASA při tiskové konferenci spojil vysílačkou s našimi statečnými astronauty, kteří právě přistáli na měsíci. Poděkoval jim za obrovský úspěch a připomněl, že celých 51 let trvalo lidstvu navrátit člověka na Měsíc. Mise pokračovala zkoumáním látky na Měsíci a odesláním jejích vzorků na zem, což však přineslo další komplikace. Ukázalo se, že látka nazvaná ANNEX B se v zemské atmosféře stává toxickou a u člověka vyvolává šílenství. Naneštěstí jí byli při přepravě prvního vzorku všichni vesmírní technici vystaveni a museli urychleně podstoupit komplexní lékařské vyšetření. V tento den navíc ztratila naše základna veškerý kontakt s posádkou ARTEMIS II. Po obnově spojení jsme s hrůzou zjistili, že astronauti z měsíce odeslali na zem modul obsahující takové množství látky, které by kontaminovalo oblast v okruhu více než 100 kilometrů od naší základny. Mise ARTEMIS se tedy změnila z bádání na holou záchranu naší základny. V laboratoři se mezi tím naštěstí podařilo nalézt vhodný neutralizátor a celá základna se důkladně připravovala na dopad posledního vzorku. Jeho likvidace nebyla snadná, jelikož v nebezpečné zóně se pohybovali kontaminovaní důstojníci, ale nakonec se vše podařilo a všechen ANNEX B byl neutralizován. Naše základna byla zachráněna a mise ARTEMIS ukončena. Samozřejmě nechyběl tradiční program, jako je bahňák, famfrpál, olympiáda či dřevařská olympiáda. Pět večerů nám zpestřily televizní noviny, jejichž obsahem bylo táborové dění, počasí, ale i populární bulvár. Ostatní večery probíhaly tiskové konference k aktuálnímu průběhu celotáborové hry. Nezapomněli jsme ani oslavit jubilejní 65. narozeniny agentury NASA. Jako každý rok nám tábor utekl rychleji, než bychom si všichni přáli, proto se již nyní všichni těšíme, co nám přinese v roce 2024. Poděkování patří každému, kdo nám s přípravou tábora jakkoli pomohl. Moc si toho vážíme! Na úplný závěr bychom ještě rádi poděkovali řediteli naší vesmírné agentury Janu Nýdlovi, který v pozici hlavního vedoucího hasičského tábora působil celých 22 let. Za tu dobu vystřídal role královského kancléře, kapitána pirátské lodi, náčelníka indiánů, římského císaře, krále Artuše, mafiánského bosse, faraona, severského krále, westernového guvernéra, šéfredaktora Mladého hlasatele, velitele hasičů, vojáků, Avengerů, ředitele FBI, Hollywoodu, policejní akademie a samozřejmě NASA! Děkujeme za všechno!

Kateřina Kolářová, velící důstojník
Jakub Nýdl, operativní důstojník

 

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *