Soubor borovanských loutkářů – hasičů byl založen v roce 1955. Parta nadšenců oslovila pana ředitele školy, zda by nemohla využít loutkové divadlo, které bylo uloženo na půdě. Stalo se a „loutkáři“ mohli začít. Hrát se začalo v zámku v „Malovaném sále“, ale už po roce se muselo stěhovat a to do přízemí do žákovských šaten. V těchto prostorách se hrálo až do roku 1968. Soubor měl obrovské nadšení, protože před každým představením se šatny musely vystěhovat a po hře uklidit a vše vrátit do původního stavu. Nelze opomenout, že i technické vybavení nebylo nejlepší, ale parta šikovných lidí si dokázala poradit. Po vystěhování ze zámku nastal problém co a kde dál? Nadšení divadelníci přišli s nápadem, že si ke stávající hasičárně postaví vlastní sál. Stalo se a za podpory města a hlavně vlastních členů byl sál postaven a v roce 1970 už loutkáři hráli „ve svém“. U všech těchto akcí stál hlavní organizátor a vedoucí souboru p. Václav Hanzal st. Jeho největší pomocníci a nadšení zakládající členové souboru byli – Václav Malík, František Bureš, Miloslav Kadlec, Jiří Malík, Zdeněk Malík a mnoho dalších. Od sedmdesátých let se soubor vyvíjel a rozvíjel a při padesátiletém výročí souboru, který si dal jméno JISKRA bylo spočítáno, že své stopy zde zanechalo přes 100 lidí. Václav Hanzal vedl soubor do roku 2009, kdy předal vedoucí úlohu své dceři Heleně Soldánové, která soubor úspěšně vedla až do roku 2021. Po covidové pauze soubor opět oživl pod vedením Jiřího Folty a Jany Průkové.
Ve vlastních prostorách a dobrém zázemí už se i lépe zkoušelo a tak se soubor začal zúčastňovat i krajské přehlídky Skupovy Strakonice. Zde si soubor nikdy neudělal ostudu a svědčí o tom i mnoho diplomů a ocenění, které zdobí naši klubovnu. Máme za sebou i mnoho zájezdů do škol a na různé slavnosti mimo jiné např: Světová výstava v Praze, výstava hasičstva v Litoměřicích, účast na Budějovické Thalii a hlavně zájezdy k družebním sborům hasičů a to do Čejetic u Strakonic, Těškovic u Opavy a jihočeských Žabovřesk. K tomuto účelu je vybudována přenosná scéna, kterou lze modifikovat jak pro hru s marionetami, tak s maňásky.
Sezóna souboru začíná hrát na podzim, ale předtím je potřeba postavit na jevišti stálou železnou konstrukci scény. Nejvíce práce ale dá instalovat osvětlení a kabely ozvučovací techniky a potom už se může zkoušet. Za sezonu sehrajeme většinou šest her. Na podzim nás čeká také účinkování v rámci borovanské Peklománie, kde máme krátké čertovské vystoupení. Sezónu na nitích končíme většinou v jarních měsících. Pak nás čeká zbourání konstrukce a přechod na konstrukci přenosnou se kterou objíždíme především v letních měsících kulturní akce jak u nás doma (Borůvkobraní, Slamburk), tak v okolí. Dnešní soubor má zhruba 20 členů. Loutky se kterými hrajeme jsou marionety. Délka vedení – to jsou nitě na kterých loutky „visí“ je cca 2,20m a běžná váha loutky 1,5 – 2 kg a výška 50 cm. Tyto loutky kupujeme u p. Maška ve Znojmě. Funkce při představení jsou rozdělené tak, že na jednu loutku jsou dva herci – jeden vodič a jeden mluvič a musí být se samozřejmě sehraní a vzájemně se doplňovat. Nezbytný dále je osvětlovač, zvukař a vedoucí souboru a může se začít hrát. Přes léto hrajeme povětšinou s maňásky, kdy hrajeme bez mluvičů a zvuk máme ze záznamu. Díky tomu je třeba menší počet herců a můžeme tak odehrát více představení a dovézt divadlo dál.