Tažení mladých hasičů za úspěchy!

Od jarního obvodového kola ve hře Plamen, které jsme pořádali u nás v Borovanech uplynulo mnoho času a událo se spoustu věcí. Rád bych Vám je teď všechny shrnul.

Jelikož jsme obvodové kolo ve starší kategorii s jedním družstvem vyhráli a s druhým jsme obsadili čtvrté místo, účastnili jsme se okresního kola, které proběhlo v sobotu 28. května. V tento velmi slunečný den ve Zlivi soupeřilo 12 družstev mladších a 13 družstev starších žáků. V kategorii starších se bojovalo o postup na krajskou soutěž. První disciplínou pro nás byl branný závod. Na start jsme vypravili dvě hlídky, jednu z každého družstva. Mladší hlídce se dařilo o trochu méně a nakonec obsadila 12. místo. Zato naše starší zkušenější hlídka si s tratí i stanovišti poradila na výbornou a se pouze 3 trestnými body ze střelby obsadila 1. místo. Opadl z nás lehký stres a začali jsme se soustředit na další disciplíny. Ze štafety dvojic jsme brali 10. místo u mladších a starší opět místo první. Novou disciplínou pro nás byl požární útok CTIF, který je velmi technicky a materiálně náročný. Díky pandemii se dva ročníky soutěže vynechaly a tato disciplína se objevuje až od okresního kola, kde jsme závodili poprvé. Vzhledem k podmínkám, které v Borovanech máme, jsme mohli intenzivně trénovat a bylo to také vidět. Mladší družstvo obsadilo 7. místo a starší po drobných chybách místo třetí. Následovaly štafety 4x60m a CTIF, které jsou naše oblíbené. Mladší si ve štafetě 4x60m vyběhali 11. místo a starší opět ukázali, že v okrese nemají konkurenci a doběhli si pro 1. místo. Štafeta CTIF byla vyrovnanější, a i naše mladší družstvo ukázalo co v nich je. Získali 5. místo a nezaostali tak o moc za staršími, kteří bohužel po drobných chybách na prvního ztratili 1 sekundu a skončili na 3. místě. Poslední královskou disciplínou byl požární útok. Mladší se na začátek museli vypořádat s technickým problémem na mašině a poté velice zdatně pokořili nástřikové terče a vybojovali 8. místo. Nástřikové terče jsme na soutěži také nezažili, proto jsme tomu přizpůsobili i tréninky. Starší před svým pokusem věděli, že když se jim útok povede, budou celkově na prvním místě a postoupí na krajskou soutěž. Nastoupila nervozita a napětí by se dalo krájet, šlo nám opravdu o hodně. Jakmile zazněl startovní výstřel bylo vidět, že mají opravdu pilně natrénováno a vše šlapalo jak namazaný stroj. V okamžiku, kdy se zastavila časomíra, vybouchli jsme všichni radostí. Nádherný útok znamenal první místo! A my už jsme se těšili na celkové vyhlášení. Mladší družstvo na této soutěži sbíralo zejména zkušenosti a obsadili celkové 10. místo. Starší si během celého dne šli sebevědomě za svým a díky tomu Borovany po 14 letech vyhrály okresní soutěž.

Na krajské kolo jsme vyrazili do Blatné 11. června. Už to, že tam jedeme, pro nás byl velký zážitek. Nicméně nejeli jsme se jen účastnit, ale bojovat o postup na republikové kolo. Soupeřů jsme měli celkem 6, z každého okresu jedno družstvo. Disciplín bylo jako obvykle také 6. Po slavnostním nástupu jsme se postavili na start štafety 4x60m. Byla znát nervozita z takto velkého závodu, s kterým jsme dosud neměli zkušenost. Nicméně po krásném pokusu, který se neobešel bez drobných chybiček jsme brali 2. místo. Další disciplínou byl branný závod. Na ten jsme byli velmi dobře připraveni, a to se také ukázalo. Ze střelby pouze 1 trestný bod. Neuvěřitelné! Nicméně nedopatření při orientaci mapy nás stálo 5 trestných bodů a i přesto, že běžecky naše první hlídka neměla konkurenci jsme obsadili 2. místo. Jak dobře máme natrénováno ukázala i druhá hlídka, která s 5 trestnými body obsadila místo třetí, avšak bere se umístění pouze lepší hlídky. Dále nás čekaly dva pokusy v požárním útoku CTIF. Při prvním se nám povedlo udělat jednu zbytečnou chybu, ovšem čas byl velmi pěkný. Bohužel při druhém pokusu se nám povedla také jedna chyba, ale soupeři chybovali více a díky tomu jsme získali 1. místo. To nám velmi zvedlo sebevědomí, které ovšem netrvalo dlouho. Připravili jsme se na štafetu požárních dvojic. Po odstartování šlo vše, jak mělo. Všichni plnili své úkoly na výbornou. V závěru však při doběhnutí do cíle zbystřil pan rozhodčí, že nemáme domotanou hadici. Ujal se tedy kontroly. Při motání hadice je malá tolerance nedomotání, z našeho pohledu bylo vše v pořádku, ale pan rozhodčí, bohužel bez asistence zástupců, kontroloval smotání hadice způsobem, že ji více povolil a oznámil nám, že nám uděluje 10 trestných vteřin. Naprosto nepochopitelné, ale bez video důkazu jsme nic nezmohli. Brali jsme tak 6. místo a začal tak boj o celkový postup. Plni emocí a vzteku jsme šli na start štafety CTIF. Řekli jsme si, že na to zapomeneme a vše se rozhodne na trati. Při prvním pokusu jsme ukázali, co v nás je a s nádherným časem jsme drželi první místo. Druhý pokus jsme běželi souběžně s našimi soupeři z Drahonic a na trati bylo vidět něco nádherného. Velmi vyrovnané štafety, které se, co úsek dobíhaly a předbíhaly. Rozhodl až poslední závodník. Náš Vilda Herda předvedl své šikovné ruce a svému soupeři nakonec nadělil tři sekundy. Získali jsme tak 1. místo a šli jsme se připravit na požární útok. Ten se běžel na mašinu, na kterou nejsme až tak zvyklí a vidina souboje o celkové umístění nám trochu rozklepala kolena. První pokus se nám moc nevydařil, a proto rozhodoval pokus druhý. Ten byl o něco lepší, ale stále ne podle našich představ. Museli jsme proto čekat co soupeř, který měl díky technické závadě z prvního pokusu NP. S napětím jsme tedy pozorovali, jak se svou šancí naloží. Bohužel pro ně se opakovala stejná technická chyba a my jsme věděli, co to znamená. Borovany jsou ve hře Plamen po dlouhých 20 letech mistry kraje! Radost z úspěchu byla nesmírná. Užívali jsme si každý moment. Slavili jsme s rodiči a kamarády, kteří byli přítomni nebo po telefonu. Po příjezdu do Borovan na nás čekal dopravní automobil naší výjezdové jednotky a za zvuku sirény a stříkajícího šampaňského jsme projížděli městem. Nádherný zážitek, na který jistě nezapomeneme. Další zastávka Hradec Králové mistrovství České republiky ve hře Plamen.

MČR se konalo 25.-26. června. Do místa konání jsme vyrazili již den předem. Ubytovali jsme se ve škole, která leží nedaleko hasičského stadionu. Po večeři a procházce městem jsme šli spát, abychom byli připraveni na to, co nás čekalo. Druhý den ráno jsme zahájili tréninkem a po slavnostním nástupu jsme nastoupili na štafetu 4x60m. Konkurence byla obrovská, celkem soupeřilo 15 družstev. Účast jsme brali jako velkou zkušenost, ale rozhodně jsme chtěli předvést, co v nás je. Naše první hlídka nastoupila proti jednomu z nejlepších týmu v republice a bylo vidět, že trochu ztrácíme. Svůj nádherný pokus jsme dokončili v našem novém osobním rekordu a znamenalo to pro nás 9. místo. Jak byla konkurence veliká bylo poznat na výsledkové listině, kde v jedné sekundě dokončilo pokus 8 hlídek. Dále jsme se autobusem přesunuli na branný závod. A zde začala naše smůla. Po celkem slušné střelbě jsme v obou hlídkách pokazili, co jsme mohli. Některé chyby nastaly díky naší nezkušenosti a některé díky zbrklosti a nervozitě. Bohužel z branného závodu, který se na MČR jako součást hry Plamen běžel naposled, jelikož bude mít své vlastní mistrovství, jsme brali poslední 15. místo. Nálada byla na bodu mrazu. Do druhého dne jsme museli na vše zapomenout a užít si účast na takto velkém závodě. Pomohli nám k tomu také fanoušci, kteří za námi z Borovan dorazili. Začali jsme požárním útokem CTIF. Velmi krásný pokus pokazilo pouze jedno podklouznutí, za které jsme obdrželi 10 trestných sekund, avšak čas byl velmi slušný. V druhém pokusu se chybka opakovala a bohužel jsme brali místo 14. Poté jsme se přesunuli na štafetu CTIF. Ta se nám povedla nad očekávání a s novým osobákem. Oba pokusy byly téměř totožné. Stačilo to pouze na 12. místo. Poslední štafetou byla štafeta požárních dvojic. I zde jsme si posunuli náš osobní nejlepší čas a zaznamenali jsme 10. místo. Závěrečná disciplína klasicky požární útok. Při prvním pokusu jsme se trochu trápili na terčích, do druhého pokusu jsme šli s tím, že to vylepšíme. Nicméně před startem nám na základně znenadání spadl koš a bylo jasné, že pokus tak dobrý nebude. Z útoků jsme zapsali 12. místo. Při celkovém součtu disciplín jsme se umístili na 14. místě. Z celé republiky. Tato soutěž pro nás byla o velkém sbírání zkušeností a také jsme si trochu vybrali nováčkovskou daň. Nicméně příští rok opět zabojujeme a budeme se chtít opět účastnit. Byl to opravdu úžasný zážitek, výjimečnost potvrdila i pozvánka pana starosty na osobní audienci a přijetí mistrů kraje. Velmi si toho vážíme.

Jelikož jsme se více zaměřovali na postupové soutěže, zbylo méně času na domácí seriál soutěží českobudějovického dvojboje. První zastávkou byl dvojboj v Lišově. Zde se soutěžilo ve štafetě 4x60m a požárním útoku. Štafetu jsme postavili pouze jednu a ta ukázala, že v této disciplíně letos nemáme soupeře, první místo. Na útok jsme měli pozměněnou sestavu, a to se projevilo. Pouze deváté místo a celkově jsme byli na místě 5.

Po soutěži v Lišově následovala pauza. Ovšem jak se to vezme. Odjeli jsme totiž do Nakolic na hasičský tábor. Po táboře jsme trochu vydechli a mohla začít opět příprava na další soutěže. První byla soutěž na Srubci. Štafeta požárních dvojic a požární útok. Bohužel jsme neměli den a 3. místo ze štafety a 11. místo z útoku znamenalo celkové 7. místo. Trochu nás to mrzelo a na posledním dvojboji jsme chtěli zabojovat o příčky nejvyšší. Ten se konal v Ohrazeníčku a soupeřilo se v běhu na 60m s překážkami a požárním útoku. V obou disciplínách jsme zúročili hodiny strávené na tréninku a za dvě první místa jsme získali celkové vítězství. Z celkem 10 soutěží ČB dvojboje jsme byli pouze na třech, proto jsme nebyli hodnoceni do celkového pořadí.

A teď už k jednotlivcům. Souběžně se všemi týmovými disciplínami probíhaly také soutěže v disciplínách běh na 60m s překážkami, běh na 100m s překážkami a dorostenecké postupové soutěže v požárním sportu. V Borovanech jsme pořádali Memoriál Václava Hanzala v běhu na 60m s překážkami, který byl kvalifikační soutěží na MČR v Benešově. Kvalifikovali se Kristýna Srnková, Adam Pangrác, Veronika Nýdlová, Lenka Vondrášková. Z ledenických šedesátek se poté kvalifikoval Matyáš Čermák. MČR proběhlo 25.9. a my tedy měli zástupce ve všech kategoriích, mladší a starší dívky, mladší a starší chlapci. V každé kategorii startovalo 120 nejlepších z republiky. Všichni naši závodníci předvedli svá maxima a zapsali osobáky. Nejlepším umístěním pak bylo 43. místo Lenky Vondráškové.

Dalším velmi výrazným výkonem jednotlivce bylo letošní počínání Mikuláše Petra. Vzhledem k tomu, že se v předchozích ročnících nezávodilo a Miki nastoupil do dorostu až letos, byly pro něho všechny závody nové. Prvním byla okresní soutěž v Budějovicích, kam se do jeho kategorie nepřihlásil žádný soupeř, a tak hladce postoupil do krajského kola. To proběhlo ve Strakonicích. V kategorii střední dorost závodilo 6 soutěžících. Miki soupeřil hlavně sám se sebou, jelikož nemá s takovými závody mnoho zkušeností. Ukázal ale, že se s tím dokáže poprat. Za nádherný výkon v běhu na 100m s překážkami bral 1. místo a ve dvojboji nenechal nic náhodě a opět doběhl pro první místo. Při testech se nenechal rozhodit, a tak z něho byl rázem krajský mistr. Postup na MČR do Ústí nad Labem, které proběhlo 3. července. Na velmi vysoké úrovni a za nádherného počasí se soutěžilo na městském stadionu. Miki do závodu chtěl dát opravdu vše, co dokázal za velmi krátkou dobu natrénovat. V běhu na 100m s překážkami předvedl nádherný výkon a z 15 závodníků skončil na 5. místě. Při testech opět chybu neudělal a mohl se soustředit na dvojboj. V prvním pokuse se mu nepodařilo chytit hasičák a čas byl tedy špatný. Bohužel v druhém pokusu se z chyby nepoučil a nejspíše stres a plné tribuny ho vyhecovali až moc a chybu opakoval. Za 15. místo z této disciplíny byl velmi zklamaný. Celkově se umístil na 9. místě. Z republikové soutěže je to ovšem nádherný výsledek, a hlavně spoustu nových zkušeností. Chuť si zpravil v září při Borovanské stovce. Na domácí soutěži se mu dařilo a v konkurenci 14 závodníků obsadil 2. místo.

Borovanské stovky proběhly 18.9. a i my jsme měli několik zástupců na startu. Závodili jsme v kategoriích mladší dorostenky a dorostenci, střední dorostenci, ženy a muži. Nejlépe si vedl zmiňovaný Miki. Dále si na trati velmi dobře ve své kategorii vedla Veronika Nýdlová ml., ta obsadila 4. místo a v semifinále si doběhla pro 3. V kategorii mladších dorostenců se dařilo Matyáši Čermákovi, který byl na 3. místě a ve finále dokonce na 2. Pro mnoho závodníků to byla první zkušenost se 100 metrovou tratí a všichni se s ní bravurně poprali.

Poslední zastávkou pro naše závodníky byla obvodová soutěž v branném závodě. Ten je již od letošního ročníku oddělen od hry Plamen. Soutěž pořádali hasiči ze Štěpánovic v sobotu 15.10. Z Borovan jsme vypravili 4 hlídky starších a 2 hlídky mladších. I přes nepřízeň počasí se našim velmi dařilo. Starší se umístili na 1., 2., 5. a 8. místě a zajistili jsme si tak 2 místa na okresní soutěži, která proběhne 13.11. Pro mladší závodníky byl tento braňák prvním závodem a k údivu všech ukázali svoji šikovnost a vyhráli. Postupují také na okresní soutěž.

V rámci závodů nás čeká ještě halový pohár v Praze 5. a 6.11. A to už bude pro letošní ročník vše. Bylo toho opravdu hodně. Máme v Borovanech šikovné mladé hasiče a doufáme, že jim nadšení vydrží. Mockrát děkujeme všem, kteří nás podporují v naší činnosti a fandí nám. Rodiny, kamarádi, členové výboru SDH Borovany, Základní škola Borovany, dvorní fotograf Jaroslav Soldán, největší fanynka Maruška Kroupová, krajský starosta dobrovolných hasičů Jiří Žižka, manželé Vláškovi, vždy přítomný Jaroslav Klečka a mnoho dalších nejmenovaných. Vám všem patří velký dík za spolupráci. Za oddíly mladých hasičů Martin Tomášek a Hanďa Adamcová.

MT

Naše mladé růžové anakondy

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *