NAKOLICE – Hasičský běh 2022

Hasičský tábor Nakolice 2022 – Ragnarovy cesty

„Ooooo ooooo ooooo
Vikingové vyhrajou
Ooooo ooooo ooooo
Valkýry je ochrání!“

Zní smutně první srpnovou sobotu před základní školou v Borovanech z úst účastníků právě končícího hasičského tábora. Po dvou báječných týdnech strávených v Nakolandu mezi Vikingy je na čase se rozloučit a nezbývá nic jiného než se těšit zase na příští rok. A jak to vlastně v zemi Vikingů vypadalo? Obávaný severský válečník Ragnar Lodbrok se jako první z Vikingů rozhodne uspořádat výpravu na západ. To se ovšem nelíbí vikingskému králi Janssonovi. Všechny nájezdy se doposud soustředily na východ Evropy. Nutno podotknout, že v poslední době se příliš nesetkaly s úspěchem. Mladí seveřané (účastníci tábora) se rozhodnou přidat se k Ragnarovi a jeho družině, ale nebude to jen tak. Musejí absolvovat výcvik a získat zkušenosti a vědomosti nezbytné pro účast na válečných taženích. Vše začíná ověřením základních předpokladů, jimiž jsou mimo jiné bojeschopnost, vymýšlení bojových taktik, fyzická zdatnost a práce se sekerou, pilou i kladivem. Postupně probíhá seznamování se severskou mytologií a runovým písmem, které je velice důležité pro komunikaci mezi seveřany. Během výcviku se děti setkávají s Thorem (bohem hromu a hojnosti), Lokim (bohem ohně), Heimdallem (strážcem sídla bohů v Ásgardu), Freyou (bohyní války) a Friggou (manželkou Ódina). V půlce tábora nás svou přítomností poctí samotný Ódin, nejvyšší ze všech bohů severské mytologie. Dostáváme příležitost zúčastnit se Ódinovy velkolepé slavnosti, na které nesmí chybět žádný z výše uvedených bohů. Po boku bohů se na slavnosti, jejímž hlavním úkolem je přivítat a otestovat nováčky z řad dospělých táborových pracovníků, objevují i bájné Valkýry a anděl smrti. Nakonec je nutné jednoho z nových instruktorů obětovat výměnou za ochranou ruku bohů při budoucích nájezdech. V druhém týdnu máme možnost prozkoumat oblasti za hranicemi Nakolandu a otestovat si své schopnosti, jako jsou orientace v přírodě na neznámém území, či rozdělání ohně a zajištění potravy pro celý kmen (oddíl). Jelikož Vikingové brázdili severská moře na svých válečných lodích, tzv. drakkarech, tak i pro nás jsou lodě důležitým dopravním prostředkem. Nejdříve testujeme navigaci na moři pomocí kompasu, poté souhru posádek při závodech po vytyčené trati na čas. Vrcholem strategického a bojového výcviku na moři je cvičná lodní bitva, při které se podaří zneškodnit celou protivníkovu flotilu. Nyní jsou již všichni připraveni. Zbývá jen vyrobit zbraně a munici a bitva, s cílem svrhnout krále Janssona a umožnit Ragnarovi podnikat cesty na západ, může začít. Zpočátku se zdá, že králova armáda má lepší zbraně, taktiku a organizovanost. My se ale nevzdáváme. Naše odhodlání je veliké a chuť do boje neustále vzrůstá. Odoláváme soupeřovým útokům a postupujeme kupředu ke královskému sídlu, které se nám nakonec podaří obsadit a král je svržen z trůnu. Třikrát sláva Ragnarovi! Oslavy jsou velkolepé a nová vikingská éra začíná. Vypadá to, že nám přes samé bojové taktiky nezbyl čas na nic jiného. Opak je pravdou. Samozřejmě že jsme nezanevřeli na klasické táborové aktivity jako jsou táboráky, zpívání s kytarou, koupání v rybníce, stezky odvahy a různá sportovní klání. Podle vzoru Harryho Pottera si oddíly proti sobě zasoutěžily ve famfrpálu a nechyběl ani turnaj ve vybíjené. Na motivy oblíbeného televizního pořadu se nám podařilo vybojovat všechny klíče a získat přístup k pokladu ukrytému v Pevnosti Boyard. Medaile bylo možné získat na tradiční táborové olympiádě, ale i při oblíbené soutěži o nakolického Bahňáka (překážková dráha, kde nikdo nezůstal čistý). A jelikož jsme tábor hasičský, nechyběla ani klání v požárním útoku a hasičských štafetách, soutěž železný hasič a závod požárnické všestrannosti. Zkrátka byla toho spousta a rozhodně se nikdo nenudil. Po skvěle strávených dvou týdnech téměř žádné oko nezůstalo suché při loučení s táborovou základnou v Nakolicích a se svými kamarády. Všem, co našemu běhu jakkoli pomohli, bychom tímto chtěli ze srdce poděkovat a těšíme se na další léto v Nakolicích!

Lucie Titzová, severská válečnice

Komentáře

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *